רכב בית
ארכיון כתבות

אסטרולוגיה סינית

מאת ד"ר אביטל סבג-חורש


היא דומה בעקרונות הבסיסיים שלה לתורה המערבית המקבילה, אבל שונה ממנה במקצת. בארץ אין לה מורי-דרך, אבל יש לה לא-מעט חסידים. זוהי האסטרולוגיה הסינית, ועליה נדון בשורות הבאות.
האסטרולוגיה הסינית מבוססת על שנים ארוכות של תצפיות מדעיות וניסיון. הקשר שלה למהלכי החיים ולמחזוריות של הטבע והשפעותיה על כדור הארץ והאדם מתועדים בטקסטים הסינים הקלאסיים שהחלו להיכתב בתקופת שלטונו של "הקיסר הצהוב" האגדי, לפני כחמשת אלפים שנים.
תקופה זו בסין, כמו ביהדות, הנה התקופה שממנה והלאה החלו לספור את הימים. האסטרולוגיה הסינית, כמו המערבית, מבוססת על אמונה, ידיעה ותצפיות, על הקשר בין מהלכי כוכבים בשמים, המשפיע אנרגטית על כל רמות הקיום, לבין מהלכי חייהם של אנשים. מן המקרו-קוסמוס, שהם השמים, יש השפעה אדירה על המיקרו קוסמוס, שהם האדם, כדור הארץ , האקלים, מחזוריות השנה, רעידות אדמה, שיטפונות, התחממות והתקררות, גאות ושפל.
ספר התמורות והשינויים (I CHING ), המתאר את כל תופעות הקיום והיחסים האפשריים בין היין (הירח), ליאנג (השמש), יחד עם ספר השאלות הפשוטות (NEI CHING) , שהוא גם ספר הרפואה הסינית , הם המקור בו ניתן למצוא את הבסיס לידע של האסטרולוגיה הסינית.

^
12 מזלות, כל אחד נקרא "ענף"
^
באסטרולוגיה הסינית, כמו במערבית, קיימים 12 "מזלות", או בשמם הסיני - ענפים. כל מזל- ענף מיוצג על ידי חיה. שנת העכבר (עכברוש), שנת השור (תאו), שנת הנמר, שנת השפן (ארנב), שנת הדרקון, שנת הנחש, שנת הסוס, שנת התיש (כבש), שנת הקוף, שנת התרנגול, שנת הכלב ושנת החזיר. בניגוד לאחותה המערבית, אין "אופק". כלומר, בעל המזל אינו יכול להשלים את תכונותיו בתכונות הנגזרות ממזל נוסף, הנקבע על פי שעת לידתו במשך היממה.
בנוסף לאלה קיימים עשרה גזעים שמימיים, שנובעים מתוך חמשת היסודות: עץ, אש, אדמה, מתכת, מים. כל אחד מהיסודות הללו מופיע פעמיים במשך 10 שנים. חמש השנים הראשונות שייכות למחזור היאנגי, וחמש השנים השניות שייכות למחזור הייני.
לכל אחד מחמשת האלמנטים מצטרף איבר גוף, ה"יושב" בתוכו ונותן לו אופי וצבע והשפעה אחרים. לדוגמה, בשנתנו זו יושב האיבר האנרגטי של המעי הגס בתוך אלמנט המתכת. זוהי שנה שיכולה להיות בה צמיחה מאוד גדולה בעיקר של מתכת. כלומר, כסף. לדוגמה, צמיחה כלכלית.
זו שנה של התכנסות ושל הפרדה בין הדברים החשובים בחיים לדברים הטפלים שצריך להיפטר מהם כמו רעלים.
^
על ההבדל בין המערביים לסינים
^
האסטרולוגים הסינים מתרכזים בכוכבים הקרובים לכוכב הקוטב, הנראים בשמים בבירור, מדי לילה, בעוד שהאסטרולוגים המערביים מבססים את תצפיותיהם על הכוכבים הרחוקים יותר, אשר רק מחציתם נמצאת, מדי לילה, בטווח ראייה. המפה הסינית נבנית אף היא על מועד הלידה, ומיקום בגרמי השמים. על מקום הלידה, שזהו עיקרון ארצי.
צירופם של "הגזעים והענפים" יחד מוליד צמדי סימנים אשר מובילים את הרעיון של ההפכים המשלימים, יין ויאנג, עליו מבוססת כל פילוסופית החיים של אנשי המזרח.
השילובים בין הענפים והגזעים יוצרים מחזוריות של שישים שנים, בהם בעצם נשלם סבב צירופים שלם. בכל שישים שנה חוזרים שוב להתחלה. ניתן ללמוד את אופי השנה שתבוא לפי הענף אליו שייכת אותה שנה.
למשל, שנת 2000 היא "שנת הדרקון" כענף, ושנה של מתכת כגזע. שנים טיפוסיות השייכות לאותה חיה: 1904,1916,1928,1940,1952,1964,1976,1988. מאופייניה של שנה זו הם אקזוטיים, עקשנים, בעלי טעם מעודן, הדורים ובעלי נטייה לתורת הנסתר, אבל גם להחלטות חפוזות, אימפולסיביים וקצרי רוח, מרבים להסתכן.
במקרים רבים נמצא אותם בעולם הבידור. אנשים אלה הם בעלי יוזמה, תושייה וכישרון המצאה. הם חיוניים, אינטיליגנטים ומצליחים.
בני מזל הדרקון הנם חכמים, מהירים בפיתרון בעיות ובחישוב התפתחויות אפשריות בעתיד, הם נמשכים אל הלא נודע ונהנים לחקור אותו באופן מדעי. ילידי שנת הדרקון הם בדרך כלל מצליחים מאוד מבחינה כלכלית. הם מתאימים במיוחד לעריכת דין, פוליטיקה, פרסום, ציור, פיסול, מוסיקה וספרות.

^
החיה - כמו אישיות האדם
^
שמות החיות מייצגים את שעת היום וכן את החודש ועונת השנה. השימוש בשמות של החיות מייצג כמעט במדויק את האישיות של האדם. כך למשל, אדם שנולד ב
שנת העכברוש
יטיב לעבוד בלילה, בשעות השקטות. העכברוש הוא חיה לילית, חרוצה, מתמידה, חסכנית ומהירת תפיסה. ברוב המקרים מי שנולד במזל זה יהיה בעל אישיות אהודה, חברתית ובעלת קסם אישי.
שנת
השור
, המייצגת את חודש ינואר, מאפיינת בעלי אמינות מוצקה, שיטתיות ושיגרה. טיפוס המסוגל להצליח בדיוק במקום שאחרים לא מצליחים, וזאת בזכות ההתמדה , הנחישות והחריצות.
שנת הנחש
, חודש מאי. שקט ושיטתי, נודע בחכמתו, הדור ונהנתן. אנין טעם, תמים, ניתן בקלות לזעזעו. נוטה לכתיבה ספרותית כתחביב.
שנת
הסוס
. חודש יוני. סמל הגבריות. מייצג את הצד הגברי "היאנגי". שאפתנות ולהיטות של גברים. חברותי בין בני מינו, טיפוס "סוס" ,מתקשה ביצירת קשר עם בנות המין השני למרות שהוא חברותי. ספורט קבוצתי מועדף על הישגיים אישיים.
שנת
הכבש
, חודש יולי. מזל זה משלים את הסוס, מייצג את הצד "הייני", כלומר הנשי.
טיפוס שלו, פרוש ומהורהר, מגלה עניין במוסיקה, בשירה ובציור, חיי הנזירות או הגות חוברים במקרים רבים עם טיפוס הכבש.
שנת
הקוף
, חודש אוגוסט. בעל כישרון טכני גברי, מגלה מיומנות רבה, חריצות ומומחיות במכונות שונות. אופי החובר עם הקוף מגלה חוש הומור ושובבות.
שנת
התרנגול
, חודש ספטמבר. מגלה תחרותיות ואגרסיביות, למרות שהתרנגול הינו ציפור זכרית. תחומי העיסוק שנמשך אליהם הם דווקא אופנה. מתקשר עם אריגה ורקמה ואמנות עממית.
שנת
הכלב
, חודש אוקטובר. מגלה הגנתיות ומסירות למשפחה. הכלב מהווה ידיד נאמן ויציב ויוסיף לתמוך ולהצהיר על נאמנותו, גם לאחר שכולם נטשו כמטרה חסרת תקווה. מיומנותו של הכלב באה לידי ביטוי בתחום מבנה וריהוט הבית.
שנת
החזיר
, חודש נובמבר. מגלה דאגה לרווחה, לילדים ולנוחיות. טיפוסי החזיר נמשכים למקצועות הכרוכים בילדים צעירים, כמו הוראה, אמנות ומיילדות. מצטיינים בכל הנוגע למשק הבית יותר מאשר לבניית הבית עצמו.

^
כתבה זו נערכה בעזרתה האדיבה של אפרת מורLIC.AC , מרפאה סינית ומרצה בשיטת הגזעים והענפים השמימיים ובעזרת הספר: אסטרולוגיה סינית, דרק וולטרס, הוצאת אור-עם
^
הדפסשלח לחברהוסף תגובה