רכב בית
ארכיון כתבות

מהי הסיבה לתחושת סחרחורת וכיצד מטפלים בה?

24/12/2009

    סחרחורת היא תחושה סובייקטיבית השונה מאדם לאדם. הסחרחורת אינה מחלה כי אם סימפטום שיש לבדוק את מקורו. טווח התלונות מגוון ויכול לכלול בין השאר: תחושה סיבובית קלאסית בה האדם חש שהעולם סובב סביבו או שהוא מסתובב, תחושה בה האדם נמצא על קרקע לא יציבה כמו סיפון אונייה, תחושה שקירות הבית עומדים ליפול עליו, שמקלט הטלוויזיה אינו ישר, ושהוא חי כבתוך חלום, תחושה "שראשו אינו במקום" ותחושה שהוא הולך על צמר- גפן או שהנו נדחף הצידה בזמן ההליכה.

עיבוד לא תקין של מידע מהמוח
הסחרחורת נגרמת בשל תקלה או חוסר תיאום במערכת שיווי המשקל. ככלל, התמצאות במרחב – שווי משקל, נגזרים משלוש מערכות תחושתיות ומעיבוד מוחי:

 1. ויזואלי - עיניים שרואות את מצב הראש במרחב ואת קו האופק.
 2. וסטיבולרי - אוזן פנימית. אברי שיווי המשקל המצויים בתוך האוזן הפנימית ומעבירים מידע על מיקומו של הראש במרחב ועל תנועותיו. חלק מהאיברים מדווחים למוח על תנועה סיבובית, וחלק מדווחים על תנועה ביחס לכוח הכבידה (גרביטציה) כמו, למשל, עלייה במעלית.
 3. פרופריוצפטיבי - תחושות גוף. מערכת חיישנים הממוקמת לאורך עמוד השדרה ומעבירה תחושות מהגפיים לפרקים, שרירים, עצמות ועור.

שלוש המערכות מזינות מידע לגזע המוח ולמוח על מיקומנו במרחב ויחסית לגרביטציה (כוח הכבידה). מידע נוסף מגיע מהקורטקס (קליפת המוח). המוח מעבד את המידע ומנצל אותו לצורך שינויים והתאמות במנח הראש, הגוף, הפרקים והעיניים בתגובה לגירויים. כשהכל תקין היציבות תקינה.
 
כל פגיעה באחת ממערכות אלו יכולה לגרום לתחושת סחרחורת וחוסר יציבות כאשר כ- 40% - 60% מהמקרים מקורם במערכת אברי שיווי המשקל שבאוזן. גורמים אחרים לתחושה זו יכולים להיות ממקור נוירולוגי כמו אירוע מוחי, מקור רפואי כללי כמו שינוי ברמת סוכר, הפרעות קצב לב, הפרעות ראייה או בעיות בתנועות הצוואר וממקור פסיכו-סוציאלי.

סחרחורת מרכזית או וסטיבולרית
האבחנה מורכבת מאנמנזה, שאלותיו של רופא אף-אוזן-גרון המברר את התלונה לפרטיה: אופי הסחרחורת, משך הזמן שהיא אורכת, תכיפותה, תחילת הסחרחורת - מה מעורר אותה ומהלך הסחרחורת (מתי היא מחמירה יותר או מתי מתפוגגת). לאחר האנמנזה הרופא עורך בדיקה גופנית, ולעיתים יש צורך בבדיקות עזר כמו בדיקות דם, בדיקת רופא עיניים ונוירולוג ובדיקת שמיעה. ישנן בדיקות נוספות ספציפית יותר, למשל ENG (אלקטרוניסטגמוגרפיה), הבודקת חלקים מאיבר שווי המשקל באוזן הפנימית ובדיקת יציבות (פוסטורוגרפיה ממוחשבת). בדיקות אלה יכולות לתת עוד מידע תפקודי ולהבדיל בין סחרחורת הנקראת מרכזית, הקשורה לפעילות המוחית, לבין סחרחורת וסטיבולרית, הקשורה לחלקי מערכת שווי המשקל שבאוזן הפנימית. מאחר ולרוב עיקר האבחנה נעשית בשיחה הראשונית עם המטופל, לא תמיד יש צורך בבדיקות אלה. בהמשך, לעיתים, יש צורך בבדיקות הדמיה, למשל דופלר של כלי הדם הגדולים בצוואר (קרוטיד), CT ו- MRI, וכל אלה בהתאם לצורך ועל-פי הממצאים שהתגלו בבדיקות האחרות.

מחלות שונות הגורמות לסחרחורות

 • מחלת נסיעות או מחלת ים - מצב בו קיימת סתירה בין המידע המגיע למוח מהחלקים הווסטיבולריים, השייכים לאוזן הפנימית, לבין מידע המגיע ממערכות אחרות, למשל ראייה. לדוגמה: כאשר האונייה זזה - האוזן הפנימית חשה בתנועה אבל העיניים רואות את הקבינה בספינה שנראית ללא תנועה, כך שהמוח מקבל מידע סותר, ונוצרת תחושה של חוסר יציבות וסחרחורת. לא כל אחד סובל ממחלת ים, ואלה הסובלים יכולים להרגיש בחילה הקאה הזעה, כאב ראש עייפות ועוד.
  המוח יודע לעשות אדפטציה (הסתגלות). הוא מתרגל לתנועה המתמדת של הנסיעה, או למצב של אי כבידה (מחלת האסטרונאוטים), כך ששכיח לראות בהפלגה חולים רבים הסובלים מבחילה ביום הראשון להפלגה ואחר-כך התופעות שוכחות והם מסתגלים לתנועה. לרוב מחלת ים דועכת אחרי גיל 40, ולא קיימת מתחת לגיל שנתיים. יש למחלה מרכיב פסיכולוגי חזק ומומלץ לא לשהות ליד סובלים ממחלת ים כדי להפחית את הסיכוי לחוות אותה גם. ניתן לטפל בתרופות, למשל דרממין או סקופולמין, טרם ההפלגה כדי למנוע את התופעות.
 • מחלת מנייר - מאורעות חוזרים של ליקוי שמיעה זמני, טיניטוס (צפצופים באוזן), אטימות אוזן וסחרחורת סיבובית חריפה. ליקוי השמיעה יכול במהלך השנים להפוך מזמני לקבוע. המחלה נגרמת כנראה מהפרעה במאזן הנוזלים של האוזן הפנימית. מעל 80% מהחולים יגיבו לטיפול שמרני כמו הגבלת מלחים ותרופות המפחיתות עומס נוזלים באוזן פנימית ומפחיתות לחץ דם כמו דיזוטיאזיד. במקרים החמורים יותר ניתן לטפל בתרופות שונות בהזרקה לאוזן, ואפילו בתרופות הפוגעות במערכת שווי המשקל והורסות אותה על מנת למנוע ממנה להעביר למוח שידורים "בלתי תקינים" הגורמים לסחרחורות.
 • BPPV - benign paroxysmal positional vertigo – סחרחורת תנוחתית חריפה המתעוררת בתנועות ספציפיות של הראש. יכולה להתחיל בשכיבה במיטה וסיבוב על צד מסוים. קוראת גם בתנוחות כמו הרמת צוואר, הטיית ראש לאחור והורדת משהו ממדף גבוה. הסחרחורת מתחילה אחרי עכבה של 1-2 שניות מהתנועה שמהווה טריגר. הסחרחורת סיבובית וקצרה, נמשכת עד 30 שניות, ודועכת. לפעמים מרגישים בין האפיזודות תחושה כללית של חוסר יציבות קל. התופעה שכיחה מעט יותר אצל נשים. לעיתים התופעה קשורה לחבלת ראש. היא נגרמת מגבישים/אבנים השייכים למערכת המזהה שינויי גרביטציה, אשר "נושרים" לאזור המזהה תנועה סיבובית, כלומר נקבל גירוי דמוי תנועה סיבובית בשל מנגנון שהיה אמור להגיב לגרביטציה. העיניים לא קולטות באותו זמן תחושת סיבוב (כי באמת אין כזה...), האוזן השנייה גם היא לא קולטת סיבוב (כי לרוב זו תופעה חד צדדית) וכך גם המערכת הפרופריוצפטיבית, כך שנוצר קונפליקט במוח, ויש אי התאמה בין הגירויים, דבר הגורם לתחושה של ורטיגו. הטיפול - פיזיותרפי, על-ידי מניפולציה ניתן להחזיר את האבנים למקום.
 • וסטיבולר נאורוניטיס – שכיחה יחסית. מדובר בדלקת כנראה ויראלית. הסחרחורת חמורה, מתחילה לאט עם בחילות והקאות. השיא שלה הוא אחרי 24 שעות. תוך כמה ימים יש שיפור משמעותי, והחלמה סופית תוך שבועות.
 • אי ספיקה ורטברובזילרית – היצרות או התקשות של עורקים שמספקים דם לחלק האחורי של המוח. קורה אחרי גיל 50. המערכת הוסטיבולרית רגישה מאוד לחוסר בחמצן ולכן אם נוצר חוסר חמצן יחסי אפשר לחוש טשטוש ראיה, חולשה וחוסר יציבות. החולים מתלוננים על תחושה של "ראש קל", התופעות קורות כשנעמדים מהר ולא במנוחה. אפשר לראות ירידה של לחץ דם ועלייה של דופק כשהחולה נעמד מהר. אבחון וטיפול בבעיה זו נעשה אצל נוירולוג.
 • הזדקנות – עם הגיל יש ירידה בכל המערכות, ראיה, תחושות מהגוף, תפקוד מוחי. גם מחלות כמו סכרת שפוגעות עם השנים גם בתחושות כפות רגליים וגם בעיניים יכולות להשפיע, וכן הקטרקט שנפוץ יותר במבוגרים. זה יותר בולט בלילה כשאין רזרבה של המערכות ואז החושך מפריע לראיה, ושתי המערכות האחרות לא במיטבן בגלל הגיל. מצבים כמו עודף נוזלים בחדרי המוח (הידרוצפלוס עם לחץ נורמלי) יכולים גם להופיע עם חוסר יציבות אצל זקנים.

הכותבת היא מומחית ברפואת אא"ג. שיקום שמיעה, טיפול בטיניטוס ובהיפראקוזיס. מנהלת רפואית, "אופקים איכות השמיעה"

**הבהרה: הכתוב לעיל הינו מידע אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי ו/או תחליף לייעוץ רפואי
   ו/או המלצה לטיפול רפואי. השימוש במידע זה הוא באחריות המשתמש בלבד.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה